Kobilerin en büyük sorunlarından birisi yeni müşteriler bulmak ve yeni yeni hedef kitleler oluşturmak için harcadıkları zamanın yapılan iş kadar zaman almasıdır. Neredeyse yarı yarıya bir zamandan söz ediyoruz. Özellikle hizmet sektöründe çalışan kobiler için bu zaman gerçekden çok fazla!

Bu zamanı azaltmak için doğru müşteri stratejilerini belirleyip güzel çalışan bir pazarlama ağı stratejisi kurmalısınız. Günümüzde herşeyin ışık hızında ilerlediğini düşünürsek bunun başka bir yolu olmadığı aşikar.

Uzun vadede müşteri porföyünüzün geliştiğini görmek için müşteri edinme stratejinizi düzenli olarak masaya yatırmalı kontrol etmelisiniz.

Sizin için bir kaç ufak tüyo vermek isterim.

a- Sizin için neyin önemli olduğunu ve pazarlama konusunda faydalı olduğunu belirleyin.
b- Müşterilerinizi iş ailenizin bir parçası gibi görün ve onlarla daha sık görüşün.
c- Sizinle daha samimi olanları tespit edin ve onları satış aracılarınıza çevirin.
d- Sektörünüzde ki rekabeti ve yeni trendleri güzelce takip edin.
e- Ortalama her 3 ayda yeni satış kanalları belirlemeye çalışın.

A- Sizin için neyin önemli olduğunu ve pazarlama konusunda faydalı olduğunu belirleyin.

Daha öncede bahsettiğim gibi bir yandan hizmet bir yandan müşteri bulmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bu hızlı iş stratejileri arasında kaybolup gidebilirsiniz ve pazarlama konusunda size neyin daha fazla fayda getirdiğini bulamayabilirsiniz.

Bu nedenle yıl içerisinde size neyin daha çok fayda getirdiğini düşünmek için zaman ayırmanız gerçekden çok faydalı olacaktır.

Bunun için saatlerce istatistik hazırlamanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken size en çok kar getiren müşterilerini kazanmak için uyguladığınız taktiği bir kağıda aktarmak için doğru pazarlama stratejisini bulmak adına iyi bir yöntem olabilir.

Bu işlem sırasında müşterilerinizide şöyle bir gözden geçirmiş olacaksınız ve hangi müşterilerinizin sizin için daha faydalı olduğunu anlayacaksınız.

b- Müşterilerinizi iş ailenizin bir parçası gibi görün ve onlarla daha sık görüşün.

İlk adımı tamamladığımızda bizim için ideal müşteri porföyünü belirlemiş olmalıyız. İkinci adımda ise onlarla daha sık iletişime geçmemiz gerekiyor. Örneğin sene içerisinde onları araybilir ve bir ihtiyaçları veya bir talepleri olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bu görüşmeler esnasında müşterilerinizin genel olarak ne gibi ihtiyaçları olduğunu bilip ona göre davranmanız gerekebilir. Bu sayede kaliteli müşteriler elde edebilirsiniz.

c- Sizinle daha samimi olanları tespit edin ve onları satış aracılarınıza çevirin.

Kaliteli ve samimi bir görüşmenin ardından eski müşterilerinizin birer satış aracısına çevirmeyi başarabilecek bir durumdasınız.

Hizmet sektöründe müşteriler genelde referanslarla hareket ettiği için bu size çok güzel bir yol açacaktır.

Mevcut referanslarınız sizin için en güzel pazarlama stratejisidir. Bunu aklınızdan çıkartmayın. Bu noktada temel iletişim araçları kullanabilirsiniz. Mesela sosyal medya pazarlama ve email marketing bunlardan birisi olabilir.

d- Sektörünüzde ki rekabeti ve yeni trendleri güzelce takip edin.

İlk maddelerde yeni müşterileri elde etmek için size gereken maddeleri açıkladık. Şimdi artık sektörünüzün nerelere kaydığını incelemek ve iş alanımızdaki diğer satış olanaklarını ve rekabetleri analiz etmemiz gerekiyor.

Tabi bu konu yine kobilerin çakıldığı alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça yoğun bir çalışma temposunun arkasından hiç kimse birde pazarlama ve rekabet stratejilerini değerlendirmek istemeyecektir. Yinede yeni müşteriler edinmek için bunları mutlaka irdelemelisiniz.

Burada çok fazla vakit kaybetmeden sizin için önemli bir rakibi incelemek ve pazarlama kanallarını araştırmak yerinde bir karar olacaktır. Eğer sizin için güzel bir fikileri varsa bunu sizde kendi işinize uygulayabilirsiniz.

e- Ortalama her 3 ayda yeni satış kanalları belirlemeye çalışın.

Bu adıma geldiğinizde artık çeşitli stratejileri deneyimliyor olmanız gerekir. Yeni stratejilerinizi ilk maddeden itibaren olumlayarak yeni iş ve pazarlama alanları elde etmiş olursunuz.

Sonuç olarak kobilerin ve küçük işletmelerinde sektördeki faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için en önemli koşul yeni müşteriler bulmalarıdır. Bu sayede hayatta kalabilir ve kazanmaya devam edebilirsiniz.

1. Bir sene içerisinde size en çok hangi faaliyetlerinizin kazandırdığını tespit edin.
2. Yeni müşteriler kazanmak için eski müşterilerinizle görüşün.
3. Eski referanslarınızın gücünü önemseyin.
4. Sektördeki diğer rakiplerinizin neler yaptığını inceleyin.
5. Bunlar 3 aylık periyotlarda tekrar edin.

İşte bu kadar.

Selman