Web site tasarımı aslında birkaç alandaki bilgilerin bir araya gelmesi ile oluşan karmaşık bir olaylar zinciridir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Sitenin planlanmasından yayınlanması aşamasına kadar bir sürü aşama vardır. Bu aşamaların yapımında ise farklı alanlar mevcuttur. Sitenin planlanması, tasarıya dökülmesi, içeriğinin düzenlenmesi ve site ile ilgili bütün hazırlıklar yapıldıktan sonra bunların kodlanması. Bunların hepsi bu alanda bilgisi olan uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bundan dolayı web sitesi tasarlamak ve bunu yayınlanmak bir ekip işidir. Ekipteki herkesin bir görevi vardır.

Site tasarımında takip edilecek olan aşamalar yapılacak olan sitenin planlanması, tasarlanması, kodlanması, test edilmesi ve son olarak yayınlanması olarak sıralanabilir. Siteyi yapmanın ilk adımı onu planlamaktır. Bunu da gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yapabilirsiniz. Site firmanın profilini ve yaptığı işi olduğu gibi net bir şekilde anlatmalıdır. Bir sitede planlama aşaması site yapımının bel kemiğini oluşturmaktadır. Ayrıntılar ne kadar iyi bir şekilde ele alınırsa sitenin diğer yapım aşamaları kolaylaşacaktır. Web sitesinin yapımında ona ayrılan bütçede de rol oynayacaktır. Planı uzun uğraşlardan sonra yapılan site, tasarlanma aşamasına gelmiş demektir. Tasarım aşamasında sitenin görsel düzeni, menüler, resimler ve diğer sayfalar tasarlanır. Sitede en önemli nokta gözü yormayacak, istenilen mesajı doğrudan verecek ve ziyaretçiler ulaşmak istedikleri sayfaya kolayca ulaşabileceklerdir. Bu aşamayı da geçtikten sonra bunların koda dökülmesi gelmektedir. Sitenin düzgün işlemesi ve istenileni vermesi için kodlamanın doğru olması gerekir. Site yayınlanmadan önce son bir testten geçirilmelidir. Bu aşamayı da geçtikten sonra web siteniz artık yayına hazır hale gelmiştir.

İyi bir web sitesine sahip olmak ve zaman kaybı yaşamamak için mutlaka işinde uzman olan firmalar veya kişiler ile çalışmayı tercih ediniz.