Metin İçeriği Hazırlanması

 Markanızın kimliği, kişiliği, görsel tasarımı, her şeyi hazır… Artık onun sesini dünyaya duyurmanın zamanı geldi!

Yaratılan veya yenilenen markanın “duyurulması” aşamasına “lansman” denir. Elinizde bir reklam bütçesi olmasa bile, en basitinden bir web sitesinin yayına konması ve broşürlerinin basılması şeklinde ifade edilebilir. Buna ek olarak talep ediliyorsa ve girişimcinin bütçesine uygunsa reklam, tanıtım, duyuru çalışmaları yapılır.

Tüm duyuru çalışmalarının özünde metin çalışması yatar. Her şey bir fikirle başlar ve bu fikir metin ile ifade edilir. Markanın çıkış sloganı ne olacak, merak edenler web sitenize tıkladığında hangi cümlelerle, hangi tanımlamalarla karşılaşacak, sizi en iyi anlatan kelimeler ve iletişim dili nasıl seçilecek işte bunların tamamı “içerik çalışması”na giriyor.

İyi bir içerik çalışması da tıpkı logo ve görsel kimlik tasarımında olduğu gibi, kimliğinizi ve kişiliğinizi doğru yansıtmalıdır. Burada “markanın ses tonu” ve “tüketiciye verilen vaat” adını verdiğimiz iki unsur devreye giriyor. Tüketicinizle ilk temasa geçtiğiniz ve sizi temsil etmesini amaçladığınız, adeta “mağazanız” olan web siteniz ve broşürlerinizde markanızın ses tonunu kullanmalı ve onlara, sizi seçmekle neyi kazanacaklarını iyi ifade etmelisiniz.

Duyuru çalışmalarında ise ister kreatif bir reklam söz konusu olsun ister halkla ilişkiler çalışması kapsamında bir basın bülteni servis etmek; hepsinde yine ses tonunuzu ve tüketici vaadinizi açıkça belli etmelisiniz. Seçilecek yanlış bir kelime, bir imla hatası, bir anlatım bozukluğu ya da markanızın değerleri ile ters düşecek en ufak bir detay, marka ve kurum itibarınızı yerle bir edebilir. Mükemmel bir isim de bulmuş olsanız, harika bir görsel kimliğiniz de olsa, web sayfanızın “hakkımızda” kısmında daha edat olan -de ve -da’ları ayıramıyor olmak sandığınızdan daha yıkıcı bir etki yaratabilir.

Bazen insan kendi içinde olduğu ve çok iyi bildiği bir şeyi ifade ederken daha çok zorlanır. Merak etmeyin. Yön Bilişim’in marka hizmetlerinde size metin içeriği oluşturma hizmeti de veriyoruz. Uzun yıllar reklamcılık ve halkla ilişkiler sektöründe reklam yazarı veya metin yazarı olarak hizmet vermiş, Türkçe’nin ve pazarlama dilinin altından girip üstünden çıkmış uzmanlarla çalışıyoruz. İzin verin, sizi satır satır metin yazmak ve klişe olmayan sloganlar bulmaya çalışmak derdinden kurtaralım.

GÜNCEDEN BAŞLIKLAR