Marka Görsel Tasarımı: Logo ve Kurumsal Kimlik Kitapçığı

Yeni bir girişimin, marka stratejisi, kimliği ve isimlendirme çalışmalarına gereken önemi vermeyip doğrudan görsel tasarım için hamle yapması maalesef sık gördüğümüz bir durumdur. Bunun nedeni çok basit: Pek çok girişimci, bugüne kadar hayatında bir strateji dosyası görmemiştir veya neden ihtiyaç duyulduğu konusunda fikre sahip değildir. Ama logolar, kurumsal renkler ve tasarımlar öyle mi? Günlük hayatımız içerisinde durmak bilmeden görsel marka bombardımanına tutuluyoruz. Benzinciye uğruyoruz, Opet’te her şey mavi-sarı. Her şeyin üstünde logosu var. Yola çıkıyoruz; sağda solda billboardlar, logolar, tabelalar… Hepsi gözümüzün önünde. Sonra diyoruz ki “marka dediğimiz şey görsellikten ibaret herhalde.” Bu sizin suçunuz değil… Tamamen algı meselesi.

 Bir markanın görsel tasarımı, elbette düşündüğünüz kadar önemli. Tabii, stratejilerinizi doğru belirledikten sonra. Markanızın görsel kimlik tasarımı, onun kendi kimliğini, kişiliğini yansıtması amacıyla yapılan bir çalışmadır. Nasıl ki insanların kişiliği giyim tarzlarına yansır, nasıl ki ilk intiba önemlidir ve -her ne kadar öyle olmasını istemesek de- dış görünüş önemlidir, markamızı da kişiliği, kimliği olan bir insan gibi görüp onu öyle giydirmemiz gerekecektir.

Hedef kitlesi erkekler olan bir marka, isim seçiminde de muhtemelen bu unsuru göz önünde bulundurmuş olacaktır ve logosunun tasarımında da erkeksi bir çizgide ilerlemek durumundadır. Kurumsal kimliği oluşturan tüm unsurlar; renkler, tasarımsal detaylar, hatların sertliği vb. bu hayali markanın erkeksi kimliği ile uyum içinde olmalıdır.

Bu nedenle, bir markanın görsel tasarımı logo tasarımı ile bitmez. Kurumsal kimlik kitapçığı ya da görsel kimlik kitapçığı adını verdiğimiz çalışma, logonun şekli ve renklerinden yola çıkarak markanın yansıtıldığı her alanda (fatura, antetli kağıt gibi o sıkıcı evrak tasarımları dahil) nasıl görünmesi gerektiğinin kurallarını bir araya toplar. Bu kitapçıkta yer alan kuralların harfiyen uygulanması, baskı yapılacağı zaman matbaaya kitapçıkta yer alan renk kodlarının verilmesi, reklam verileceği zaman ajans ile kitapçığın tamamının paylaşılması gerekir. Bir kurumsal kimlik kitapçığınız olmadan, profesyonel ve ileriye dönük bir marka yaratmanız beklenemez. Zira standartsız yola çıkmak markanızın kalite algısını düşürerek itibarınızı zedeleyecek ve pazardaki rekabet gücünüzü sekteye uğratacaktır.

Saydığımız tüm bu nedenleri de göz önünde bulundurarak, Yön Bilişim’in görsel tasarım hizmetleri bölümünde size sadece “logo tasarımı” yapmıyoruz. Bize, “sadece logo istiyorum” diye gelen müşterilerimizle de onları marka stratejisi oluşturma ve kurumsal kimlik kitapçığı yaptırma konusunda ikna etmeden çalışmıyoruz. Profesyonel hizmet vermek bizim ilkemiz; müşteri kazanmak uğruna müşterileri zarara uğratmaktan yana değiliz. Gelin, markanız için en başından doğrusunu yapıp adım adım ilerleyelim ve en sonunda sizi en iyi yansıtan görsel kimliği yaratıp dikkat çekmenizi sağlayalım.

GÜNCEDEN BAŞLIKLAR