Her gün karşımıza yeni bir kelime geliyor. Eskiden sadece seo diyorduk artık onunla bağlantılı bir çok cümle ve kelime girdi hayatımıza.

Arama Motoru Optimizasyonu – Search Engine Optimization (SEO)
En bilinen anlamıyla web sitesinin arama motorlarında daha görünebilir hale getirilmesidir. Son zamanlarda tabiri biraz daha genişletmek gerekiyor, yeni tabir şöyle olsa daha doğru olacaktır: Web sitesinin tüm internet mecrasında görünürlüğünün ve bilinirliğinin arttırılarak arama motorlarında üst sıralara çıkartılmasını sağlamak. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşşağıdaki temel kalemlere ihtiyaç vardır.

Arama Motoru Sonuçları Sayfası – Search Engine Results Page (SERP)
SERP veya Arama Motoru Sonuçları Sayfası, arama motorunu gösteren sonuç sayfasıdır. Bir anahtar kelime veya anahtar kelime kümesi girdiğinizde, arama motoru web sitelerinin bir listesini görüntüler. Bu listeyi kullanarak web sitemizi daha iyi konumlandırma için optimize edebiliriz.

Arama motoru pazarlaması – Search engine marketing (SEM)
SEM veya Arama Motoru Pazarlamacılığı, arama motorlarında trafik veya görünürlük kazanıyor süreci. Genellikle “arama pazarlaması” olarak kısaltılmaktadır.

SEM ayrıca iki temel alanı da içerir:

Arama Motoru Reklamları (Adwords) – SEA (Search Engine Advertising): Trafiği Google AdWords gibi ücretli reklamlarla gerçekleştirin.

Sosyal Medya Optimizasyonu – Social Media Optimization (SMO)
SMO, Sosyal Medya Optimizasyonu’nun (Social Media Optimization) kısaltmasıdır ve sosyal ağlardaki (Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ YouTube vb.) Web sitelerinin görünürlüğünü artıran ve web sitenize yönlendiren bağlantıları artıran ve dolayısıyla SERP konumunu artıran tüm işlemleri içerir.

Sosyal Medya Pazarlaması – Social Media Marketing (SMM)
SMM veya Sosyal Medya Pazarlaması, bir web sitesini her türlü sosyal medyada tanıtmak için kullanılır; örneğin, sosyal ağ içinde binlerce kullanıcıyı bulabilen bir içeriğe bağlantı içerir. Ana amacı, arama motorunda marka ve görünürlük oluşturmaktır.

Arama Motoru İtibar Yönetimi – Search Engine Reputation Management (SERM)
SERM veya Arama Motoru İtibar Yönetimi, bir kullanıcı bir arama gerçekleştirdiğinde web sitenizin itibarını kontrol etmeye çalışır. Web siteniz hakkında olumsuz yorumlar varsa, SERM pozitiften önce görünmesini önlemek için bu teknikleri kullanmaya çalışacaktır.

Yazının orjinal kaynağı: http://tutorialspage.com/what-is-seo-serp-sem-sea-smo-smm-serm/