Blogger

Yıllardan beri google’ın vazgeçilmez servisleri arasında yer alan blogger bir çok kullanıcının ücretsiz web siteleri yayınlamasına imkan veriyordu. Google’ın ilk servisleri arasında yer alan blogger servisi yüz binlerce kullanıcı tarafından hala severek kullanılıyor. Twitter ve tumblr gibi diğer sosyal medya araçlarının çıkmasıyla biraz da olsa gündemden düşen servis bu günlerde hala yeni güncellemeler almaya devam ediyor.

Bir süredir Google yetkilileri arama sonuçlarında https protokolüne sahip olan ssl sertifikalı sitelere önem vereceklerini açıklıyorlardı. Google bu gelişmeler üzerine çeşitli hamleler yapmaya devam ediyor. HTTP protokolünü kendi servislerinde de kullanmaya başlayan Google bugün yeni bir gelişmeye daha imza attı. Google Blogger – Blogspot Hizmetlerinin url protokollerini http den https ye çevirme kararı aldı. Bu sayede şifrelenmiş bir internet trafiği arasında gezinti ile kullanıcı bilgilerini güvenli hale getirecek. Seo açısından bakılırsa bu değişiklik ile blogger – blogspot linkleri aramalarda daha üst seviyelere çıkabilir, bunu zamanla göreceğiz. Zira eskiden blogger servisi aramalarda daha üst sıralarda çıkıyordu. Mobil uyum, https protokolü, google plus gibi yenilikler nedeniyle blogger servisi google aramalarında eskisi kadar görüntülenmiyordu. Bu son düzenleme ile birlikte google yeniden blogger servisini üst sıralara taşımak istemiş olabilir.

Rekabet güzeldir.

Bu sözün bu konu için açıklaması şöyle olabilir: Google’dan daha önce https protokolüne geçen wordpress nedeniyle blogger servisi https ye geçiş yapmış olabilir. İşin aslında kendi açıkladığı konularda google’ın wordpress’in arkasında kalması pekde mantıklı görünmüyordu.

HTTPS bağlantısının aktivasyonu için blog sitenizin ayarlar sekmesinden HTTPS seçeneğini aktive etmeniz yeterli olacaktır.