amazonvideo

Amazon da video servis sağlayıcılar arasına katılmaya karar verdi. Google’a ait Youtube’a rakip olan Facebook’dan sonra Amazon Web servisleride Video konusunda Google ve Facebook’a rakip olmaya karar verdi. Total video sayısında google’a ait olan youtube önde olsada daha uzun süreler video izletme konusunda facebook video öndeydi.

Amazon web servislerinin video bölümü youtube ve facebook video’ya göre biraz daha farklı çalışacak. Video Direck adı verilen bu hizmet Amazon Prime’ın daha gelişmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bu servise katkıda bulunan kullanıcılar çeşitli yayın opsiyonlarına sahip olacak. Sadece prime üyelerin izleyebileceği videolar için amazon video izleme başı 15 cent gibi bir rakam ödemeyi taahüt ediyor.  Video satışı veya kiralanması aşamasında da %50 kar payı kazanacaklar. Yüzbinlerce takipçisi olan videologlar için son derece yüksek gelirler söz konusu olabilir. Bunların dışında streaming yaparakda reklamlardan gelir elde edilmesi mümkün görünüyor.

Video yayıncı kitlesi tarafından vaadettiği yüksek rakamlar nedeniyle heyecanla karşılanan servis Conde Nast Entertainment, HowStuffWorks, Samuel Goldwyn Films, the Guardian, Mashable, Mattel, Business Insider, TYT Network, Journeyman Pictures ve Pro Guitar Lessons gibi şirketlerle ortak çalışma yürütüyor.

Bildiğiniz gibi amazon prime hizmeti için belli bir ücret ödemelisiniz. Tıpkı Youtube’un reklamsız versiyonunu izlemek için Google’a aylık 10$ ödemeniz gerektiği gibi Amazon Prime hizmetleri ve Video Direct içinde Amazon’a belli rakamlar ödemeniz gerekecek.

Dün itibariyle Amazon Video Direct Servisi ABD ile birlikte Birleşik Krallık, Almanya, Avusturya ve Japonya’da yayına başladı.

Bu konudaki gelişmeleri şu adresden takip edebilirsiniz:

https://videodirect.amazon.com/