Google Mobil uyum konusunda site sahiplerini sıkıştırmaya devam ediyor. Daha öncede bir çok araç ile mobil hız deneyimi ve mobil uyumlulukla ilgili kriterleri ölçen google bu sefer mobil uyumu kontrol eden bir test aracını daha sessiz sedasız piyasaya sürdü.

Yeni Web sitesi mobil uyumluluk test aracı  basit ve sade arayüzüyle dikkatimizi çekiyor. Gereken yere web sayfamızın urlsini girdiğimizde insan olduğunuzu doğrulayan bir cathpa ile karşılaşıyorsunuz. Akabinde test hızlıca başlayıp çabukça sonuçlanıyor. İlk denememizde hatalı bir sonuç döndürsede ikinci denemede başarılı olduğumuz google tarafından da onaylandı. Her iki denemede de aynı web sitesini sorguladığımız için acaba test aracı henüz düzgün çalışmıyor mu diye kendimize sormadan edemedik :) Bildiğiniz gibi google daha evvel kendi test aracından sınıfta kalmıştı. ( Bkz. Google Kendi Test Aracından Sınıfta Kaldı)

Test bittiğinde eğer web siteniz mobil uyumlu ise bu şekilde bir ekran görüntüsü ile karşılaşıyorsunuz. Testin akabinde sağ altta gördüğünüz buton ile başarınızı paylaşabilirsiniz.

Kontrol linki şu şekilde veriliyor.

Kontrol Bağlantısı:

https://search.google.com/search-console/mobile-friendly?id=kU8i6kiCw8jE13IjCIoLmA

Yeni bir özellik ile site genelinde mobil uyumluluk sorunlarınıda denetleyebiliyorsunuz. Bu araç ile sitenizin tamamını kontrol olanağı sunulsada sanıyorum google yetkisiz erişimleri engellemek için bu aracı kullanmak için bir ön şart sunmuş. Bu ön şarta göre web sitenizin tamamını koltrol edebilmeniz için google web master tools a kayıt olmanızı istiyor.