google-banlandi

Google yine yaptı yapacağını ve bir çok web sitesini banladı. Hemde sektörde SEO uzmanı diye lanse edilen web siteleride bunların arasında.

Google yine bir son bahar süpriziyle daha karşımızda. Her sene olduğu gibi bu sene ekim ayında da bir algoritma değişikliği yapan google bizleri pekde şaşırtmadı. Bundan önceki senelerde de ekim kasım aylarında yaptığı penguen, panda, orion, korsan vs.vs. gibi algoritma değişiklikleriyle sıralama sonuçlarında çok büyük sarsıntılar meydana geliyordu. Bu algoritma değişiklikleri  arama motorunun tüm alt yapısında veya belli bir sonuç alanına etkili olmakta. Uzun zamandır meydana gelen bu değişiklikler seo uzmanları tarafından incelenmektedir. Yine şu aralar penguen algoritmasında bir takım değişiklikler olduğu bir google çalışanı Gary ILLyes ( https://twitter.com/methode ) tarafından açıklandı.

Gary’e göre penguen algoritmasında şu şekilde değişiklikler olacak. Penguen algoritması eskiden değeri düşük yada amacı belli olan link alımlarını tespit edip web sitelerini banlıyordu. Ancak google uzmanına göre artık banlamak yerine önemsiz olarak derecelendirecek. Bunun iyi ve kötü taraflarına değinmek istiyorum birazda. Siz kendinize ait bir web sitesi için forum sayfanızayada tartışma guruplarına web sitesi adresinizi bıraktınız diyelim eskiden bu bir banlanma sebebiydi. Artık bu linkin orya konulma amacını sizin kendizi tanıtmak yada backlink almak olduğunu anlayan penguen algoritması backlinki önemsiz sayacaktır. Yani link aldığınız kaynak artık daha da önem kazanıyor.

Tabi bu Gary’nin açıkladığı kısmı bunların dışında bir çok değişiklikler olduğunu var sayıyoruz. Şu günlerde bir çok web sitesinin google arama sonuçlarından banlanmasıda bunların bir göstergesidir.