Sosyal medya hesaplarının hayatımızda ki yeri artık tartışılmaz. İnsanlar artık bir kaç saniye boş zamanlarında dahi telefonlarına veya tabletlerine girerek sosyal medya hesaplarına bakıyorlar. Yazı okuma alışkanlığıda eskilerde kaldı. Artık facebook taki resimler haber yerine geçiyor. Tabi doğru ve yanlışlarımızın kaynağıda facebook haber kaynağı ve diğer sosyal medya mecmuaları oldu. Mecmua diyorum çünkü eskisi gibi gazete ve dergi okumuyoruz onun yerine sosyal medya daki haber kaynaklarımızı okuyoruz onları takip ediyoruz. Bugün sosyal medya milyarlarca kişiye ulaşan devasa bir ekosistem oldu. Bir çok açıdan Google ekosistemini geçtiğini söylesek sanıyorum yanlışmış olmayız.

google-istatistik

Google istatistiklerine göre her saniye ortalama 40,000 arama yapılmakta (kaynak: http://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/).  Bu sonuçların ciddi bir kısmı sosyal medya hesaplarına bağlantılı olarak gerçekleşiyor. Google kendi arama algoritmalarını zenginleştirmek için alternatif veri kaynaklarına bakıyor.

Google’ın veri kaynakları

  • İnternet siteleri
  • Çerezler
  • Kişisel Bilgileriniz
  • Google Play Mağazası
  • Google Analiystic Aracı
  • Google Adwords Verileri
  • Android Telefonlarınızdaki Kişisel Verileriniz
  • Arama Sonuçlarına Verdiğiniz Geri Dönüşüm ve Tepkiler. (Sayfada uzun süre kalma, hemen geri dönme, geri bildirimde bulunma)

Yukarıda ki verilere bakarsanız genelde kendi içinde tahmin edilebilir bir veri döngüsü olacağı aşikardır. Bunun dışına çıkmak isteyen google bugün milyarlarca kullanım saıyısna ulaşmış sosyal medya ağlarını arama motoru sonuçları açısından önemsemektedir.

Peki hangi sosyal medya hesapları en çok kullanılıyor ve tercih ediliyor. Şuradaki Kaynağa göre ( https://www.statista.com/statistics/272014/global-social-networks-ranked-by-number-of-users/ ) Facebook 1,72 milyar kişi tarafından kullanılırken facebook’un satın aldığı whatsapp 1 milyar sayısına ulaşmış.

sosyal medya istatistikleri

Google bu gibi ağlardan baya bir veri alıyor olmalı.  Yine şuradaki (https://blog.kissmetrics.com/social-media-and-seo/) verilere göre google kendis sosyal medya aracı olan google+ dan gelen verilere diğer sosyal medya araçlarına göre daha fazla önem veriyormuş.

Şimdi durumun ne kadar önemli olduğunu anladığımıza göre sosyal medya link inşası (social media link building) nedir kısaca onu tanımlayalım.  Sosyal medya link building sosyal medya araçlarınızı kullanarak web sitenizi paylaşmanızdır. Tabi bu şimdi çok basit göründü değil mi? :) Hemen bir facebook hesabı açıp paylaşmaya başlayabilirsiniz.

İşin daha teknik boyutunu ise sizlere özet geçerek anlatmak istiyorum. Sosyal medya hesaplarımızı önem sırasına göre açıyoruz.

Bu hesaplarımızı açıp etkinleştirdikden sonra web sitemize haftalık makaleler yazıyoruz ve bu makaleleri sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Daha sonrasında bu veriler google spiderları tarafından indekslenerek belli kriterlerde puan almamızı sağlıyor. Tek yapmamız gereken sosyal medya hesaplarımızı arkadaş çevremize bildirip onlarında yorum ve paylaşım yapmaları. Mümkünse Sosyal Medya paylaşımlarınızı da yine kendi aralarında paylaşırsanız tam bir link bilding olmuş olur.

Şimdiden kolay gelsin.