google-ban

Görsel: Google Ban

Başlıkdan da anlaşılacağı üzere konumuz Google’dan banlanmadan SEO nasıl yaparız. Tabi evveliyatında Googledan banlanmak nedir? İlk defa duyuyorsanız bu konuyu bir açıklığa kavuşturmak gerekir. Siz bir web sitesi yaptınız ve arama sonuçlarında yükselmeyi hedefliyorsunuz. Bu nedenle internetten araştırarak makaleler okuyorsunuz ve bazı şeyler yapıyorsunuz. İşte tam bu noktada Batman’in Robine çaktığı tokat gibi Google’da sizin sitenize bir osmanlı tokatı çakıyor :). İşin özeti budur, biz bu tokata Google Ban veya Google Filtre Cezaları olarak adlandırıyoruz.

Şimdi okuyucularda haklı olarak hangi makaleleri okuyacaklarını kime inanacaklarını bilemiyorlar. Kısaca Google Cezalarına bir bakalım.

 1. Google Tarafından  Banlanma: Bu ceza nedeniyle web siteniz arama sonuçlarından kaybolur ve sıralamada görünemezsiniz.
 2. Sıralama Filtresi: Bu ceza nedeniyle web siteniz 5-6 veya 9-11. sayfalara kadar geriler.
 3. İndeks Silme: Bu ceza nedeniyle web sitenizin bazı sayfaları google indeksinden silinir ve hitiniz düşer.

Temel olarak Google cezaları bu şekilde sıralanabilir. Tabi bunları daha da detaylandırabiliriz. Panda cezası, Penguen Cezası vb. vb. algoritma değişiklikleriyle ilgili cezalarda olabilir. Bu cezaların nedenlerine bir bakalım ve çözümlerine bir bakalım.

 1. KALİTESİZ İÇERİK:
  Web siteniz bir çok kaynakdan aşırma bir web sitesi ise bir çeşit ceza yemeniz muhtemeldir. Bakın daha SEO ile ilgili cezalara bile girmeden hemen site içi faktörlere bakıyoruz. Bu önemlidir, sizin web siteniz çok fazla kopya materyal (yazı, resim, video vs.) içeriyorsa elbette google tarafından değersiz bir web sitesi olarak adledileceksiniz. Bu durumda yazılarınız ortalama 300-1500 kelimelik orjinal makaleler şeklinde olursa iyi olacaktır.

  Peki ya kurumsal siteler ne olacak dediğinizi duyar gibiyim. Bunlarda da mümkün mertebe kısa açıklamaları detaylandırmaya çalışmalıyız ki google sitemize girdiğinde bolca yazı bulsun. Tabi bu yazılar bir birini tekrar etmeyen ve spama düşmeyen kaliteli yazılar olmalıdır.

  Google web sitenizi nadir durumlar haricinde sadece bilgisayar algoritmalarıyla inceler. Bazen manual inceleme işlemleride yapılabilir.

 2. SPAM SPAM SPAM:
  Web sitesini google da sıralamasını yükseltmek isteyen kişilerin ilk yaptığı hatalardan birisi aynı ve benzer kelimeleri arka arkaya yazarak spama düşmeleridir. Bu ciddi bir ceza sebebidir. Yine tamamen birbirinin kopyası sayfa içeriklerin hazırlanmasıda google tarafından spam olarak değerlendirilir.
 3. GÜNCEL OLMAYAN WEB SİTELERİ:
  Alt yapı olarak google algoritmalarına ve çağdaş kodlama standartlarına uyumlu olmayan web siteleri google tarafından ceza almasalarda üst sıralarda yer alamazlar. Buda bir nevi cezadır. Misal server hızınız çok düşükse veya web siteniz mobil tarayıcılarda görüntelenme problemleri yaşıyorsanız Google’ın sizi mobil arama sonuçlarında göstermesini bekleyemezsiniz.

  Bu durumda web sitenizi Google Bloğunda açıklanan en son yeniliklere ve en son tasarım ve alt yapı trendlerine uygun hale getirmeniz  hedef kitleniz açından olumlu olacağı için Google açısından da olumlu olacaktır. Bu durumda doğal olarak web siteniz sıralamalarda yükselecektir.

 4. TELİF HAKLARI İHLALLERİ:
  Telif hakları günümüzde en önemli meseleler arasında yer almaktadır. Google bu ihlaller nedeniyle ceza almak istemediği için arama sonuçlarında da telif hakkı ihlali yapan web sitelerini göstermek istemiyor. Bu nedenle web sitenizde ki materyallerin telif hakkı durumunu kontrol etmenizi öneririz.
 5. BACKLİNKLER:
  Evet sonunda dananın kuyruğunun koptuğu yerlerden birisi, backlinkler. Backlink olsunmu olmasın mı konu seocular arasında devamlı olarak tartışılıyor. İnternet ortamında ki bir web sitesinin kaliteli bir içeriği olması gerektiği gibi bu kaliteli içeriklere rağmen backlinki  olmazsa bu durumda bir anormallik vardır. Tabiyki backlinkleriniz olmalı. Ancak belli oranlarda ve tabiyki kaliteli backlinkleriniz olmaldır.

  Misalen sizin web sitenizle benzer kelimelerde rekabet eden web sitelerinin 20-30 civarında backlinki varken sizin web sistenizde 1000-2000 adet backlink varsa burada bir anormallik olduğu aşikardır. Yada siz nakliyat işi yapıyorsanız web sitenizin başka konularda da linkler veren sayfalardan backlinker alması google açısından pek mantıklı değildir. Web sitenize aldığınız linklerin sayılarının çok olması değil kaliteli olması önemlidir. Yani siz domain sitelerinden alacağınız 500 tane backlink yerine gerçekden sizin konunuzla alakalı sayfalardan bir adet backlink alın daha faydalı olacaktır.

 6. WEB SİTESİ ZİYARETİNİN UZUNU MAKBULDÜR:
  Bazı müşterilerim bana google dan web sitelerini arattıklarını sonra kendi sitelerine girip geri dönüp tekrar kendi sitelerine tıkladıklarını bunun web sayfalarını üste çıkarttığını söylüyorlar. Tabiyki ben bu aşamada kocaman bir gülücük atıyorum :D. Google dan sitenize gitmeniz size google açısından bir artı getirmez ancak siz o sitede fazla kalmayıp Google’a hızlıca geri dönüyorsanız Googledan kocaman bir eksi almışşınız demektir. Siz bu aşamada hedef kitlenizi web sayfanızda daha çok tutmak için uğraşacaksınız. Saniyelerin burada önemi vardır. Google için en muteber web sistesi kullanıcıyı daha fazla meşgul eden ve web sitesine girdiğinde aynı sonuç için Google ‘a geri döndürmeyen web sitesidir. Çünkü aradığını bulan kullanıcı Google tarafından mutlu edilen kullanıcıdır.

  Google Mutlu, Müşteri Mutlu = İNTERNET SAYFASI SAHİBİ MUTLUDUR.

 7. HACK LİNKLER:
  Webin en zararlı SEO taktiklerinden birisidir. Kesinlikle kullanmayın, çok hızlı bir şekilde web sitenizi yükseltsede hızlı bir şekilde de web sitenizi Google tarafından banlatacaktır.
 8. GOOGLE UYARILARINI DİKKATE ALMAMAK:
  Google size uyarı gönderir mi evet gönderir. Webmaster Tools aracılığıyla veya mail aracılığıyla Google sizlere uyarılar gönderebilir. Bu uyarıları mutlaka dikkate almak elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.
 9. LİNK BUİLDİNG YAPMAK:
  Benzer konuda bir çok web sitesi açarak kendi sitenize link vermenizi Google algılayarak size ceza verebilir. Bu madde yine backlink ve spam maddeleriyle ilintilidir.

Tüm bu maddelerden sonra işin özeti şudur. Google da yükselmek için hedef kitlenize en taze ve bol içeriği sunmanızı tavsiye ederim. Web sitenizi Googleda yükseltmenin yolu siteyi Google için değilde müşterileriniz veya hedef kitleniz için yaptığınızı hatırlamakdan geçiyor.